Przejdź do głównej zawartości

Zastępowy! I co teraz??

Czuwaj Druhu/ Druhno!
Gratuluje zostania zastępowym. To dla każdego spore przeżycie, z jednej strony cieszysz się bo w końcu twój/twoja drużynowy/a ci zaufał/a i oddał/a pod twoja opiekę zastęp, ale z drugiej strony masz obawy czy sobie poradzisz, bo jak sam/a wiesz zastęp to spory obowiązek a po odgarnięciu mgły emforii, brązowy sznur staje się dla ciebie wyzwaniem (dla osób które nie wiedzą: brązowy sznur to odznaka zastępowego ale więcej o sznurach w następnym poście).  Nie przejmuj się, poradzimy sobie!

Podstawowa wiedza i umiejętności dla każdego
 zastępowego: 
(odnośniki niżej) 
1. Jak pisać konspekty.
2. Jak prowadzić ciekawe zbiorki.
3. Jak uczyć, by nie zanudzić swoich harcerzy.
4. kary i nagrody
5. konsekwencja 
6. Jak przekazywać efektywnie wiedzę.
7. jak słuchać
8. Rozwój zastępu.
9. Własny rozwój. 


1. Wzór konspektu (w nim musisz zawrzeć co chcesz zrobić na danej zbiórce i jej tematykę, oraz założenia co chcesz osiągnąć i przekazać harcerzom.  Regularne prowadzenie konspektów sprawi że nie będziesz się powtarzać, oraz ułatwi ci pracę, dzięki niemu także nie zapomnisz co miałeś zrobić na zbiórce i w jakiej kolejności)


2. Aby prowadzić ciekawe zbiórki musisz pamiętać o tych elementach:

-przemienne formy np.
  film, gawęda, gra, dyskusja, turniej itd.

 Mianowicie chodzi o to, aby po długiej dyskusji, nie wprowadzać jakiejś wiedzy czy elementu w którym znów będzie trzeba siedzieć, tyko dać dla mózgu odpocząć i następnie przeprowadzić jakąś zabawę ruchową by rozładować energię.

-różna tematyka
nie kręć się ciągle wokół jednego tematu, zmieniaj je, mogą być wogóle z sobą nie powiązane.

-pamiętaj aby podczas wymyślania zbiórki wziąć pod uwagę zainteresowania każdego członka zastępu, np. jeżeli jakiś harcerz lubi góry wpleć ten element do zbiórki, na pewno zrobi mu się przyjemnie i bardzo się zaangażuje

-Nie omijaj nikogo. Gdy widzisz że ktoś siedzi zamyślony, nie zwracaj mu uwagi, natomiast zwróć się do niego np.

   ~Kuba a ty jakbyś postąpił,gdybyś wpadł do głębokiej szczeliny a miał tylko ze sobą linę ?

W ten sposób włączy się w dalszą rozmowę. Pamiętaj by zadać całkowite pytanie, a nie w stylu

~ A ty Kuba jak sądzisz? ✘

Może potraktować to jako ośmieszenie, gdyż nie będzie znał odpowiedzi

-zakończ zbiórkę w najciekawszym momencie, nie przedłużaj jej specjalnie dla harcerzy, wtedy będą czuły niedosyt i chętniej wrócą na następną.


3. Najlepszą formą nauki jest nauka przez zabawę! Zamiast czytać przez 15 minut np. informacji o symbolice krzyża i lilijki harcerskiej  (z czego zapamiętane przez twoich harcerzy zostanie 1/4 tej wiedzy) lepiej dać im puzzle albo pochować te informację by każdy musiał je odnaleźć itp. Wtedy każdy uczestnik zbiórki będzie w to zaangażowany, przez co zapamięta o wiele więcej. Uwaga! Pamiętaj aby na następnej zbiórce nie wprowadzać nowej wiedzy harcerskiej tylko powtórzyć starszą. Następnie zrobić 'lżejszą' zbiórkę, dopiero na kolejnym spotkaniu wprowadzić znów nową wiedzę, ciągła nauka może stać się monotonną a harcerze będą traktować zbiórkę jak kolejne zajęcia w szkole, jednak nie zapominaj że nauka jest bardzo ważnym elementem i nie możesz go omijać!

4. Nie używaj kar, one tylko zniechęca do chodzenia na harcerstwo bądź zniechęca harcerzy do twojej osoby, na pewno już nie będą darzyć cię zaufaniem z obawy o karę. A pamiętaj że każdy zastępowy powinien być traktowany przez zastęp jak przyjaciel. Więc co zrobić?
To łatwe nagradzaj najgrzeczniejsze i najaktywniejsze osoby w ten sposób niegrzeczne będą starały się być takie jak nagrodzeni. W jaki sposób nagradzać? To także jest dosyć oczywiste. Podczas wiązania kręgu w nagrodę daj dla najbardziej aktywnych osób i najgrzeczniejszych zapalić świeczkę. Może zdarzyć się tak że cały zastęp będzie je zapalał ale to tylko plus dla ciebie :) Pamiętaj nie buduj swojego szacunku przez strach. Jeżeli jednak twoje prośby o cisze nie skutkują, porostu ty zamilcz nie prowadź zbiorki i usiądź, powoli każdy członek z zastępu zacznie zauważać że coś jest nie tak i się uspokoją ,wtedy łagodnym i spokojnym głosem powiedz, że już nie dasz rady ich uspokajać, że boli cie głos a i tak nikt nie słucha oraz że to ty jesteś tu dla nich i jeżeli nie chcą nic wynieść z tej zbiórki to trudno. Nie zapomnij zastosować sformowań: TAK SIĘ NAPRACOWAŁAM NAD TA ZBIÓRKA, NA PRZYGOTOWANIU SIEDZIAŁAM BARDZO DŁUGO, MIAŁAM NADZIEJE ŻE WAM SIĘ SPODOBA ALE CHYBA MI SIĘ NIE UDAŁO, powinno im się zrobić przykro i starać się być grzecznym, pamiętaj tylko żeby nie poniosły cie w tej sytuacji emocje gniewu i złości. Pamiętaj także żeby nie krytykować harcerza: ale jesteś niegrzeczny zastąp to słowami: twoje zachowanie dzisiaj jest nieodpowiednie. NIEKRYTYKUJ OSOBY TYLKO JEJ ZACHOWANIE.

5. Konsekwencja musi od samego początku wystąpić u twojego zastępu, inaczej trudno będzie to naprawić. Jeżeli raz im ''popuścisz smycz'' to wtedy na następnej zbiórce będą sadzić że mogą robić co chcą i jak chcą albo nie robić porostu nic.
Konsekwentnie wybierz sobie jeden dzień podczas których będziesz pisać konspekty, uwierz że napisanie dobrego konspektu pod presja czas się nie uda.
Konsekwencja to tez regularne prowadzenie zbiorek a nie od czasu do czasu, bo ci się nie chce, bo musisz się uczyć, bo to bo tamto (wymówek zawsze znajdzie się pełno). A jeżeli jesteś chory/a albo wiesz że nie dasz rady przeprowadzić tego dnia zbiórki ,poproś parę dni wcześniej przed zbiórką (aby nie zaskoczyć danej osoby parę godzin przed, bo nie będzie miał czasu do przygotowania się) jakiegoś innego zastępowego z drużyny czy mógłby ja przeprowadzić za ciebie (w niektórych sytuacjach możne to być nawet drużynowy).

6. Całą wiedzę znajdziesz w książkach, ale nie oszukujmy się, komu w XXI wieku by się chciało przeszukiwać bibliotekę. Dlatego czasy wyszły nam na przeciw i wszystko znajdziesz w internecie, cala wiedza o ludziach, bohaterach, o założycielach, o historii dawnej i obecnej, o znakach patrolowych, przyrzeczeniach, symbolice, metodyce, sznurologii, strukturze i wiele więcej. Musisz wszystko opanować, ponieważ nie da się uczyć kogoś innego samemu nie wiedząc o czym się mówi. Oczywiście rozłóż sobie ten materiał na jakiś czas, aby powoli lecz skutecznie przyswajać wiedzę lub uzupełniać jej braki. Nie musisz umieć wszystkiego od deski do deski, ale posiadać przynajmniej podstawową wiedzę, aby nie zaskoczyło cię żadne pytanie twojego druha lub druhenki. Przed każdą tematyczną zbiórką czytaj od nowa dany temat, nawet w 110% aby twoi harcerze wiedzieli więcej od innych, albo abyś ty ich zaskoczył nieznaną przez większość osób dodatkową anegdotką na omawiany temat. Uzyskasz dzięki temu podziw harcerzy i będą brać cię za kogoś mądrego co sprawi że staniesz się w ich oczach, osobą która będzie wiedzieć jak im pomóc w razie potrzeby.

7. Czasem najłatwiej mówić a ciężej nam się zmusić do słuchania. Jednakże nie zapomnij o tym bo to bardzo ważne. Prowadź z harcerzami rozmowy i dyskusje, to także wykształtuje ich charakter oraz umiejętność wyrażania się i bronienia własnego zdania. Pytaj ich jak w szkole a czasem nawet pomóż w odrobieniu lekcji(przecież jesteś ich starszym przyjacielem). Powoli zaczną się otwierać przed tobą i dzięki temu unikniesz z ich strony kłamstw i nieprzyjemnej aury wyższości powodującą barierę. Oczywiście jeżeli chcesz żeby oni się otworzyli sam też musisz się otworzyć przed nimi i opowiedzieć coś o sobie. To jest zasada coś za coś.

8. Musisz zastanowić się co byś chciał by twój zastęp potrafił pod koniec roku harcerskiego, może to być podwyższenie ich stopnia, nauczenie ich podstawowych zasad samarytanki, dwóch piosenek czy jakiegokolwiek szyfru. Możliwości masz multum. Chodzi o to by zastęp cały czas się rozwijał i nie stał w miejscu. Zrób sobie na początku roku karteczkę co chcesz osiągnąć i małymi krokami zbliżaj się do celu, zastęp będzie ci wdzięczny za ich kształcenie oraz rozwijanie osobowości.

9. Podczas tego pędu nie zapomnij o sobie. Postaw sobie cele na ten rok niech inni biorą z ciebie przykład. Rozwijaj się, idź na kurs pierwszej pomocy, kurs metodyki, zrób naramiennik instruktorski, podwyższ swój stopień, naucz się robić bransoletki z muliny albo próbuj codziennie zrobić dobry uczynek, do wyboru do koloru. Nie możesz stać w miejscu ciągłe rozwijanie się doprowadzi cię do zostania przybocznym a nawet drużynowym. Kolejnym tego plusem jest fakt że twoje życie harcerskie nie będzie monotonne a nowej wiedzy nigdy za dużo :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sznurologia drużyny

Sznurologia drużyny to podstawowa wiedza dla każdego harcerza. Właściwie co to takiego? Nic prostszego, to porostu nauka o funkcjach przypisanych do kolorów sznurów. W drużynie występują: szary to sznur szeregowego,  czyli osoby która dopiero dołączyła  do drużyny i nie ma przypisanej  żadnej funkcji brązowy to kolor sznura zastępowego zielony to sznur przybocznego granatowy to barwa sznura  drużynowego   Nie możemy zapomnieć, że w celu oznaczenia dodatkowych funkcji używa się suwaków nakładanych na sznur. Jednakże w drużynie zazwyczaj stosuje się tylko jednego z kolorów suwaków, a mianowicie jest to: brązowy suwak  (kształt suwaka zależy od drużyny) Jest on najczęściej nakładany na szary sznur, oznaczający podzastępowego,  czyli osobę pomagającą dla zastępowego. Czasami jednak bywa tak, że dostaje się suwak za bycie s karbnikiem drużyny, prowadzenie kroniki lub strony internetowej drużyny bądź za bycie chorą

10 Praw Harcerskich

Czuwaj! Pytasz jakie są prawa harcerskie i co to wogóle jest? Dobrze trafiłaś/eś :) Prawo harcerskie to reguły, których powinnien przestrzegać każdy harcerz i żyć w zgodzie z nimi. Wiadomo nikt nie jest święty, ale ciągłe dążenie do przestrzegania go, z dnia na dzień zrobi z ciebie nie tylko lepszego harcerza ale i człowieka :)  poniżej znajdziesz 10 praw harcerskich: 10 PRAW HARCERSKICH Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza. Harcerz postępuje po rycersku. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym. Harcerz jest zawsze pogodny. Harcerz jest oszczędny i ofiarny. Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów. Jakiś czas temu, 10-ty punk